Ciánnál is erősebb méreg hordozói
Halálos mérget hordoznak ezek a rejtélyes kis madarak.
ápua Új-Guinea esőerdői adnak otthont a világ legmérgezőbb madarainak, a pitohuiknak. Ezek az állatok egy batrachotoxin nevű méreganyagot hordoznak, amely még a ciánnál is mérgezőbb. Az azonban máig rejtély, hogy honnan jutnak hozzá ehhez a méreganyaghoz, illetve hogyan képesek túlélni a neki való kitettséget.
A pitohuik a sárgarigófélék családjának egyik neme, képviselői nagyjából szajkóméretűek, csőrük és karmaik pedig borotvaélesek. Tollaikon és bőrükön a nyílméregbékákéhoz hasonló méreganyag található, amely a feltételezések szerint a ragadozóktól és az élősködőktől védi őket.
Forrás: markuslilje / iNaturalist
Bár már évtizedek óta kutatják őket, még mindig számos kérdés maradt megválaszolatlan velük kapcsolatban, például, hogy mi a mérgük forrása.
Amint a National Geographic beszámolt róla, a madarak teste nem képes mérget termelni, ezért valószínűsíthető, hogy a toxint a környezetükből nyerik ki. Egyes feltételezések szerint egy mérgező bogárfaj fogyasztásával jutnak hozzá a méreghez, ez azonban még nem bizonyított. Ráadásul a rejtélyt ez az elképzelés sem oldja meg teljesen, hiszen ezek a bogarak sem maguk termelik a méreganyagot, hanem egy ismeretlen forrásból szerzik, például növényektől vagy atkáktól.
A másik nagy talány, hogy miért nem végez velük a testükben jelen lévő halálos méreg. A batrachotoxin egy kifejezetten erős idegméreg, amely zsibbadást és bénulást is okozhat, de könnyen végzetes is lehet. Ezt a mérget hordozza a rettenetes nyílméregbéka (Phyllobates terribilis) is, amely akár 10 felnőtt embert is képes megölni. A pitohui madarak ennél jóval kevesebb méreggel rendelkeznek, még elfogyasztásuk sem végzetes az emberekre nézve.
Ahhoz viszont az ő mérgük is elegendő kellene legyen, hogy egy hozzájuk hasonló kis madárral végezzen. Ezt a kimenetelt feltehetőleg valamilyen genetikai mutációnak köszönhetően kerülik el, amely megakadályozza, hogy a méreganyag hatással legyen az idegrendszerükre és az izmaikra. Egyelőre azonban még nem sikerült azonosítaniuk azt a feltételezett fehérjét, amely megakadályozza, hogy a méreg kifejtse végzetes hatását.